Second Fleet Order 1806-E

Second Fleet Order 1806-E

To: All TRMN personnel
From: Commanding Officer, 2nd Fleet
Re: Prisoner of War Medal
GRYPHON FLEET ORDER 1806-E 22JUN2018

Commander Matthew LINDQUIST and Lieutenant Commander Lucas MATTHYS, both of HMS Samurai, represented the Royal Manticoran Navy in volunteering for the 2017 Can’t Stop the Signal event at the Riverview Theater in Minneapolis, MN. These worldwide fan-run charity events are held in many cities and to date have raised over $1 million for Equality Now. These officers worked at the merchandise table during the screening of Serenity wearing a mix of CSTS staff wear and TRMN uniform.

CDR Lindquist and LCDR Matthys are hereby awarded the PRISONER OF WAR MEDAL, effective 22 June, 2018.

BRAVO ZULU and well done!

The Tradition Lives!

WESTMARCH

” “
Issued by:
JOHN NEITZ, KCR, MC, DSO
Vice Admiral of the Red, RMN
Commanding Officer, 2nd Fleet
Earl of Westmarch

Second Fleet Order 1806-D

Second Fleet Order 1806-D

To: All TRMN personnel
From: Commanding Officer, 2nd Fleet
Re: Award of Meritorious Service Medal: Snedden, C.
GRYPHON FLEET ORDER 1806-D, 19JUN2018

For Meritorious Service while serving in a leadership position as a command triad member for one year, performing his duties to a high standard of excellence, benefiting all members of the Royal Manticoran Navy, Chief Petty Officer Cory SNEDDEN, HMS Ajax, is hereby awarded the MERITORIOUS SERVICE MEDAL.

Congratulations and well done, Chief Snedden!

The Tradition Lives!

WESTMARCH

” “
Issued by:
JOHN NEITZ, KCR, MC, DSO
Vice Admiral of the Red, RMN
Commanding Officer, 2nd Fleet
Earl of Westmarch

Second Fleet Order 1806-C

Second Fleet Order 1806-C

To: All TRMN personnel
From: Commanding Officer 2nd Fleet.
Re: Appointment of RMACS Liaison Officer, Second Fleet
GRYPHON FLEET ORDER 1806-C, 18JUN2018

Effective 18 June 2018, Commander Dame Christina Swanson, KDE, CBM, Royal Manticoran Navy, is appointed to the billet of Second (Gryphon) Fleet’s Naval Liaison Officer to the Royal Manticoran Astro Control Service. Commander Swanson, repair aboard the Flag to receive further orders.

The Tradition Lives!

WESTMARCH

” “
Issued by:
JOHN NEITZ, KCR, MC, DSO
Vice Admiral of the Red, RMN
Commanding Officer, 2nd Fleet
Earl of Westmarch

Second Fleet Order 1806-B

Second Fleet Order 1806-B

To: All TRMN personnel
From: Commanding Officer 2nd Fleet.
Re: Operational Awards, MantiCon 2018
GRYPHON FLEET ORDER 1806-B, 15JUN2018

I am honored to command the host fleet for MantiCon 2018, one of the largest scale operations undertaken by The Royal Manticoran Navy (TRMN).

The MANTICORAN AND HAVENITE 1905-1922 WAR MEDAL is awarded to all attendees of MantiCon 2018 who were not previously awarded the medal for HonorCon 2017 attendance.

As MantiCon 2018 was an Admiralty level event, all volunteers are additionally awarded the HAVENITE WAR CAMPAIGN MEDAL (HWC). The percentage of total MantiCon attendees who contributed to the successful operation through active volunteer participation is approximately 50%, a figure that most conventions could only dream of, and a testament to the engagement of our organization. These volunteers included spacers, marines, soldiers, and civilians from at least 42 ships in seven fleets, and all of the Admiralty bureaus, with personnel representing the Manticoran, Grayson, Havenite, and Andermani armed forces.

Notable also is that more than half of MantiCon’s volunteers traveled from a great enough distance to be awarded the Silesian Anti-Piracy Campaign Medal (SAPC) in addition to the HWC.

The achievement awards following the HWC and SAPC below are issued on the recommendation of the convention chairs based on the after action reports and citations of department heads. As this was the final MantiCon in its original venue, continuity of service over the past four years is taken into account where applicable. Achievement awards issued in this order include only those for which a fleet commanding officer has issuing authority. Additional awards are to be forthcoming in the next quarterly awards list from Admiralty.

The challenge in compiling a list of all participating members (i.e. those who did not merely attend, but also performed volunteer work for the convention) is that in addition to those who are officially on the volunteer list and on department rosters, many people stepped up and pitched in on the spot. These members’ names are not recorded, so we depend on the recollection of the staff. Further, we depend on those heads to give an account of number of hours worked and outstanding contributions. Those members who volunteered (were on a panel or performed at least an hour of service for the convention would be a good rule of thumb standard) but are NOT listed below should contact chair[at]manticon[dot]org with name, rank, chapter, and description of their activity. If necessary, an addendum to this order will be gazetted.

The following TRMN personnel performed qualifying volunteer activity for MantiCon 2018 and are hereby awarded the HAVENITE WAR CAMPAIGN MEDAL . For any personnel who have previously been awarded the HWC in 2018 this does not constitute an additional award.

HAVENITE WAR CAMPAIGN MEDAL:

  • LCDR Jesse AERLYN-CROOK, HMS Borzoi
  • FADM Scott AKERS, RMN (Ret)
  • PO2 Kyle ANDERSON, HMS Valkyrie
  • CAPTJG Michael ANDERSON, HMS Imperatrix
  • CDRE Jerald ANDRY, HMS Barbarossa
  • CAPTJG Timothy BAILEY, HMS Musashi
  • FSMCPO Christopher BAYE, HMS Hellhound
  • S1C Stephanie BERLIEN, HMS Valkyrie
  • CAPTSG Garret BITKER, HM Astro-Control Service
  • CDR Tom BLACK, HMS Agamemnon
  • PO1 Rebecca BLACK, HMS Agamemnon
  • MAJ Leah BLOODGOOD, MarDet Invincible
  • PO2 Sarah BRIDER, GNS Paul of Tarsus
  • RADM Christa BROLLEY, BuTrain
  • CDR Jacia BRUNS, HMS Imperatrix
  • S1C Kristopher BRUNS, HMS Samurai
  • Dep Dir. Wayne BRUNS, HM Home Office
  • Cdt Rngr 1 Alex BULKELEY, HMS Enterprise
  • RADM Diane BULKELEY, BuPlan
  • Cdt Rngr 2 Ian BULKELEY, HMS Enterprise
  • ADM Robert BULKELEY, RMN (Ret)
  • LTSG Sophia BULL, HMS Valkyrie
  • SSGT David Campbell, MARDET Barbarossa
  • CDR Casey CASAS, HMS Chaos
  • LCDR Jonathan CASAS, HMS Chaos
  • LCDR Julie CHASE, HMS Lodestone
  • Head Ranger Angela CLAYTON, SFS
  • CAPT Philip CLAYTON, HMS Duke of Cromarty
  • PFC Megan COCHRAN, HMS Wolf
  • CAPTJG Cary CONDER, HMS Callisto
  • LTSG Sam CONNAN, HMS Implacable
  • LTSG Ed COOK, HMS Barbarossa
  • MSGT Mary Kate COOPER, MarDet Medusa
  • SCPO Edwin COULTER, HMS Samurai
  • PVT Kathleen CULHANE, RMA Bivouac Stonearch
  • MCPO Brandi Lyn DARBE, HMS Wolf
  • CSM Mark DARBE, MarDet Wolf
  • CDR Richard DAVENPORT, HMS Death Claw
  • CAPT Aaron DAVIS, GNS Randolph Candless
  • SCPO Adam DAVIS, HMS Excalibur
  • LTSG Elizabeth DAVIS, HMS Black Rose
  • CPO Kathy DAVIS, HMS Lodestone
  • CDRE Sherman DAY, Task Force 22
  • WO1 Ursula DAY, HMS Demon
  • COL John DEBNAM, MarDet Invincible
  • SCPO Emilio DESALVO, GNS Glory
  • Sr. Admin. Dominic DOODY, HMS Invincible
  • CDR Drew DRENTLAW, HMS Enterprise
  • CAPTJG Justin DUPRAS, HMS Demon
  • PO1 Jane DUSEK, HMS Intrepid
  • WO1 Don EGGERT, HMS Hector
  • CPO Elizabeth ERICKSON, HMS Invincible
  • CDR Ann ERIKSON, HMS Javelin
  • CAPTJG Danielle ERIKSON, HMS Merlin
  • PO2 Jim ERIKSON, HMS Javelin
  • LTSG Thomas ERIKSON, HMS Javelin
  • CPT William FARLEY, MarDet Medusa
  • CDR Greg FITZSIMMONS, HMS Enterprise
  • CDR Sean FLAHERTY, HMS Unicorn
  • COL Rob FOLDEN, MarDet Invictus
  • CPO David FRETZ, BuComm
  • RADM Michael GARCIA, BuShips
  • SSGT Jessica GAZDIK, MarDet Valkyrie
  • CDRE Justin GRAYS, Task Force 21
  • CAPTJG Don HACKETT, HMS Valkyrie
  • MID Kegan HACKETT, HMS Valkyrie
  • CDR Patrick HAGEMEIER, HMS Merlin
  • SSGT Andrew HAGEN, MarDet Valkyrie
  • S1C Hailey HAMILTON, HMS Samurai
  • CDR Arthur HENECKE, HMS Valkyrie
  • LTSG Doug HENRY, HMS Drake
  • CAPTJG Emily HERRON, HMS Invincible
  • SSGT Terry HERSH, MarDet Grendelsbane
  • LCDR Cate HESSER, HMS Hellhound
  • LTSG Karen HILL, HMS Hector
  • CAPTJG Joe HINSON, HMS Wolf
  • PO2 Dean HOFF, HMS Hector
  • PO2 Tilde HOFF, HMS Hector
  • CAPTSG Brian HORTON, HMS Intrepid
  • MCPO John HUSISIAN, GNS Seneca Gilmore
  • CPL David ISAAK, HMS Samurai
  • MotA Robert JACKSON, RMA (Ret)
  • CDRE Cindy JEFFERS, BuPlan
  • PO3 Kevin JEFFERS, HMS Invictus
  • RADM James JONES, 10th Fleet
  • S2C Jennifer JONES, HMS Valkyrie
  • S2C Amy KAMINSKI, HMS Valkyrie
  • SMCPO John KANE, 3rd Fleet
  • LTSG Chuck KELLY, HMS Hellhound
  • LCDR Jerry KEOHEN, RMA Bivouac Stonearch
  • LTSG Molly KETCHUM, HMS Invictus
  • PO1 Paulette KILGORE, HMS Intrepid
  • CIV1 Jennifer KINDINGER, HMS Hector
  • PO3 Brianna KLEIN, HMS Valkyrie
  • MSGT Marko KLOOS, RMA
  • CAPTJG Bill KNIGHT, HMS Implacable
  • CDRE Cheryl KRAUSE, HMS Invincible
  • PO1 Megan KRICK, HMS Musashi
  • LTJG Z KRICK, HMS Musashi
  • BRGEN Shirley KUNZ, HMS Wolf
  • S2C Karol KURTZ, HMS Invincible
  • S2C William LEAF, HMS Minotaur
  • S1C Jeff LENZ, HMS Javelin
  • Cdt Rnger 3 Noah LENZ, HMS Javelin
  • AotF Martin LESSEM, FLA
  • CDR Matthew LINDQUIST, HMS Samurai
  • PO3 Maegan LINDSEY, HMS Black Rose
  • CSMCPO William LOCHEN, BuPlan
  • VADM Laura LOCHEN, BuTrain
  • CDR Benyamin LOYOLA, HMS Wolf
  • LTJG Grace LUBERDA, HMS Unicorn
  • CAPTJG RJ LUNDGREN, HMS Invictus
  • SGTMAJ Greg MARCHAND, MarDet Invincible
  • CDRE Rob MARSHALL, BuComm
  • CAPTJG Rick MATHENY, GNS Glory
  • LCDR Lucas MATTHYS, HMS Samurai
  • CDRE Jill MCTAVISH, BatRon 1
  • HADM David MELSOME, GSN (Ret)
  • CPO Paladin MEYER, HMS Merlin
  • LTJG Sky MEYERS-FORBE, HMSS Greenwich
  • CAPTJG David MISENER, HMS Hawk
  • S2C Billy MUELLER, HMS Invincible
  • 1SGT Kevin MURAMATSU, MarDet Invincible
  • Admin Christina NEITZ, HMS Invincible
  • VADM John NEITZ, 2nd Fleet
  • COL Bryar NELSON, Mardet Invincible
  • RADM Heidi NELSON, BuSup
  • MotC Sean NIEMEYER, RMMC
  • CPL Brady ONKKA, MarDet Valkyrie
  • S1C Matthew ONNEN, HMS Samurai
  • Cdt Rngr 2 Diana PAGE, HMS Wolf
  • RADM Matthew PARKER, JAG
  • S2C Rose PERNOD, HMS Imperatrix
  • PO1 Anton PETERSEN, HMS Unicorn
  • CDR Linda PETERSEN, HMS Invincible
  • ENS Brent PETERSON, HMS Samurai
  • CPO David POTTER, HMS Invincible
  • LTJG Ross PROSSER, HMS Valkyrie
  • S1C Ann RANDOLPH, HMS Invincible
  • SMCPO Kathy RAU, GSN
  • HSG Sharon RICE-WEBER, Mount Royal Palace
  • CAPTJG Benjamin RITTGERS, HMS Invictus
  • CAPTJG Eric ROBERTS, HMS Medusa
  • FADM John ROBERTS, First Space Lord
  • CAPTJG Steven ROSENTHAL, HMS Barbarossa
  • HADM Tom SAIDAK, GSN (Ret)
  • CAPTSG Jamey SALSBERG, HMS Invincible
  • HADM Angela SANDERS, GSN
  • CAPT David SANDERS, GNS Covington
  • CAPTSG Tammy SCHOONOVER, HMS Enterprise
  • S1C Scott SCHWANDT, HMS Merlin
  • CDRE James SENA, RHN
  • KdS Charles SHANANAQUET, HMS Tornado
  • PO1 Ana SHIRLEY, HMS Valkyrie
  • CAPT Jamison SILINSKY, HMS Imperator
  • CWO Andrew SIVULA, HMS Hector
  • CPO Cory SNEDDEN, HMS Ajax
  • CAPTJG Jackie SNEDDEN, HMS Ajax
  • S1C Jason SPERKA, HMS Samurai
  • CAPTJG Daniel STIGLICH, HMS Valkyrie
  • RADM Jon STOUT, 1st Fleet
  • CAPTSG Geoff STRAYER, Task Group 22.1
  • PO1 Terry STREET, HMS Hector
  • LTSG Nate SUMMERSIDE, HMS Lionheart
  • CDR Ann TEXTOR, HMS Sabrepike
  • CAPTJG Sonja THIEDE, HMS Thunderer
  • CDRE Christopher THOMPSON, BuShips
  • CPO Judy THOMPSON, HMS Javelin
  • LCDR Steven THUM, HMS Lionheart
  • S2C Rachel TIPPETT, HMS Merlin
  • SMCPO William UNDERHILL, GNS Albion
  • OBTSMN Heinrich VONDERHYDE, RHLAC Jade Scorpion
  • CWO Jack WARREN, HMS Enterprise
  • CAPT Kit WARREN, GNS Seneca Gilmore
  • CPO Rick WATERSON, HMS Demon
  • FADM David WEBER, Mount Royal Palace
  • SCPO David WESTOVER, HMS Tornado
  • CDR Kim WHALEY, HMS Dienekes
  • CDRE Misty WHITE, GSN
  • CDRE Zachary WHITE, HMS Achilles
  • GEN Sonja WOLF, RMMC FORCECOM
  • CDR Marvin WOOTEN, RHLAC Jade Scorpion

The following TRMN personnel traveled a qualifying distance to participate through volunteering at MantiCon 2018 and by my authority as host fleet commanding officer are hereby awarded the SILESIAN ANTI-PIRACY CAMPAIGN MEDAL (SAPC). This does not constitute an additional award for any personnel who have previously been awarded the SAPC in 2018.

SILESIAN ANTI-PIRACY CAMPAIGN MEDAL:

  • FADM Scott AKERS, RMN (Ret)
  • CDRE Jerald ANDRY, HMS Barbarossa
  • CAPTJG Timothy BAILEY, HMS Musashi
  • CDR Tom BLACK, HMS Agamemnon
  • PO1 Rebecca BLACK, HMS Agamemnon
  • PO2 Sarah BRIDER, GNS Paul of Tarsus
  • RADM Christa BROLLEY, BuTrain
  • Cdt Rngr 1 Alex BULKELEY, HMS Enterprise
  • RADM Diane BULKELEY, BuPlan
  • Cdt Rngr 2 Ian BULKELEY, HMS Enterprise
  • ADM Robert BULKELEY, RMN (Ret)
  • SSGT David Campbell, MARDET Barbarossa
  • CDR Casey CASAS, HMS Chaos
  • LCDR Jonathan CASAS, HMS Chaos
  • Head Ranger Angela CLAYTON, SFS
  • CAPT Philip CLAYTON, HMS Duke of Cromarty
  • PFC Megan COCHRAN, HMS Wolf
  • CAPTJG Cary CONDER, HMS Callisto
  • LTSG Sam CONNAN, HMS Implacable
  • LTSG Ed COOK, HMS Barbarossa
  • MSGT Mary Kate COOPER, MarDet Medusa
  • MCPO Brandi Lyn DARBE, HMS Wolf
  • CSM Mark DARBE, MarDet Wolf
  • CDR Richard DAVENPORT, HMS Death Claw
  • CAPT Aaron DAVIS, GNS Randolph Candless
  • SCPO Adam DAVIS, HMS Excalibur
  • LTSG Elizabeth DAVIS, HMS Black Rose
  • CDRE Sherman DAY, Task Force 22
  • WO1 Ursula DAY, HMS Demon
  • SCPO Emilio DESALVO, GNS Glory
  • CAPTJG Justin DUPRAS, HMS Demon
  • WO1 Don EGGERT, HMS Hector
  • CPT William FARLEY, MarDet Medusa
  • CDR Greg FITZSIMMONS, HMS Enterprise
  • COL Rob FOLDEN, MarDet Invictus
  • CPO David FRETZ, BuComm
  • RADM Michael GARCIA, BuShips
  • SSGT Terry HERSH, MarDet Grendelsbane
  • LTSG Karen HILL, HMS Hector
  • CAPTJG Joe HINSON, HMS Wolf
  • PO2 Dean HOFF, HMS Hector
  • PO2 Tilde HOFF, HMS Hector
  • MCPO John HUSISIAN, GNS Seneca Gilmore
  • MotA Robert JACKSON, RMA (Ret)
  • CDRE Cindy JEFFERS, BuPlan
  • PO3 Kevin JEFFERS, HMS Invictus
  • RADM James JONES, 10th Fleet
  • SMCPO John KANE, 3rd Fleet
  • LTSG Chuck KELLY, HMS Hellhound
  • LTSG Molly KETCHUM, HMS Invictus
  • CIV1 Jennifer KINDINGER, HMS Hector
  • MSGT Marko KLOOS, RMA
  • CAPTJG Bill KNIGHT, HMS Implacable
  • PVT Kathryn KRUSE, HMS Enterprise
  • BRGEN Shirley KUNZ, HMS Wolf
  • S2C William LEAF, HMS Minotaur
  • AotF Martin LESSEM, FLA
  • PO3 Maegan LINDSEY, HMS Black Rose
  • CDR Benyamin LOYOLA, HMS Wolf
  • CAPTJG RJ LUNDGREN, HMS Invictus
  • CDRE Rob MARSHALL, BuComm
  • CAPTJG Rick MATHENY, GNS Glory
  • HADM David MELSOME, GSN (Ret)
  • LTJG Sky MEYERS-FORBE, HMSS Greenwich
  • CAPTJG David MISENER, HMS Hawk
  • MotC Sean NIEMEYER, RMMC
  • Cdt Rngr 2 Diana PAGE, HMS Wolf
  • RADM Matthew PARKER, JAG
  • SMCPO Kathy RAU, GSN
  • HSG Sharon RICE-WEBER, Mount Royal Palace
  • CAPTJG Benjamin RITTGERS, HMS Invictus
  • CAPTJG Eric ROBERTS, HMS Medusa
  • FADM John ROBERTS, First Space Lord
  • CAPTJG Steven ROSENTHAL, HMS Barbarossa
  • HADM Tom SAIDAK, GSN (Ret)
  • HADM Angela SANDERS, GSN
  • CAPT David SANDERS, GNS Covington
  • CAPTSG Tammy SCHOONOVER, HMS Enterprise
  • CDRE James SENA, RHN
  • KdS Charles SHANANAQUET, HMS Tornado
  • CAPT Jamison SILINSKY, HMS Imperator
  • CWO Andrew SIVULA, HMS Hector
  • CPO Cory SNEDDEN, HMS Ajax
  • CAPTJG Jackie SNEDDEN, HMS Ajax
  • RADM Jon STOUT, 1st Fleet
  • CAPTSG Geoff STRAYER, Task Group 22.1
  • PO1 Terry STREET, HMS Hector
  • LTSG Nate SUMMERSIDE, HMS Lionheart
  • CDR Ann TEXTOR, HMS Sabrepike
  • CAPTJG Sonja THIEDE, HMS Thunderer
  • LCDR Steven THUM, HMS Lionheart
  • SMCPO William UNDERHILL, GNS Albion
  • OBTSMN Heinrich VONDERHYDE, RHLAC Jade Scorpion
  • CWO Jack WARREN, HMS Enterprise
  • CAPT Kit WARREN, GNS Seneca Gilmore
  • CPO Rick WATERSON, HMS Demon
  • FADM David WEBER, Mount Royal Palace
  • SCPO David WESTOVER, HMS Tornado
  • CDR Kim WHALEY, HMS Dienekes
  • CDRE Misty WHITE, GSN
  • CDRE Zachary WHITE, HMS Achilles
  • CDR Marvin WOOTEN, RHLAC Jade Scorpion
  • S1C Stephanie ZUERCHER, HMS Valkyrie

For their notable volunteer service to MantiCon 2018, as cited by their department heads, the following personnel are awarded the NAVY ACHIEVEMENT MEDAL:

  • S1C Stephanie BERLIEN, HMS Valkyrie
  • CDR Tom BLACK, HMS Agamemnon
  • PO1 Rebecca BLACK, HMS Agamemnon
  • Sr. Admin. Dominic DOODY (Intelligence Achievement Medal)
  • CPO David FRETZ, BuComm
  • CDR Patrick HAGEMEIER, HMS Merlin
  • CAPTJG Emily HERRON, HMS Invincible
  • LTSG Karen HILL, HMS Hector
  • S2C Jennifer JONES, HMS Valkyrie
  • CAPTJG David MISENER, HMS Hawk
  • 1SGT Kevin MURAMATSU, MarDet Invincible
  • CPL Brady ONKKA, MarDet Valkyrie
  • S1C Scott SCHWANDT, HMS Merlin
  • CPO Judy THOMPSON, HMS Javelin
  • S2C Rachel TIPPETT, HMS Merlin
  • CPO Rick WATERSON, HMS Demon
  • SCPO David WESTOVER, HMS Tornado


For their outstanding duration and quality of volunteer service to MantiCon 2018, the following personnel are awarded the NAVY COMMENDATION DECORATION:

  • LCDR Jesse AERLYN-CROOK, HMS Borzoi
  • PO2 Sarah BRIDER, GNS Paul of Tarsus
  • RADM Christa BROLLEY, BuTrain
  • Dep Dir. Wayne BRUNS (Intelligence Commendation Decoration)
  • LCDR Jonathan CASAS, HMS Chaos
  • LCDR Julie CHASE, HMS Lodestone
  • LTSG Sam CONNAN, HMS Implacable
  • MSGT Mary Kate COOPER, MarDet Medusa
  • SCPO Emilio DESALVO, GNS Glory
  • CDR Sean FLAHERTY, HMS Unicorn
  • SSGT Andrew HAGEN, MarDet Valkyrie
  • RADM James JONES, 10th Fleet
  • PO3 Brianna KLEIN, HMS Valkyrie
  • CAPTJG Bill KNIGHT, HMS Implacable
  • CDR Matthew LINDQUIST, HMS Samurai
  • CAPTJG RJ LUNDGREN, HMS Invictus
  • CAPT David SANDERS, GNS Covington
  • KdS Charles SHANANAQUET, HMS Tornado

For their above and beyond duration and quality of volunteer service to MantiCon 2018, the following personnel are awarded the MERITORIOUS SERVICE MEDAL:

  • FSMCPO Christopher BAYE, HMS Hellhound
  • LTSG Thomas ERIKSON, HMS Javelin
  • PO2 Dean HOFF, HMS Hector
  • PO2 Tilde HOFF, HMS Hector
  • CDR Linda PETERSEN, HMS Invincible
  • CAPTSG Jamey SALSBERG, HMS Invincible

For their conspicuous above and beyond duration and quality of volunteer service to MantiCon 2018, the following personnel are awarded the CONSPICUOUS BRAVERY MEDAL:

  • LTJG Grace LUBERDA, HMS Unicorn
  • HADM Angela SANDERS, GSN
  • CAPTSG Tammy SCHOONOVER, HMS Enterprise
  • CAPTJG Jackie SNEDDEN, HMS Ajax
  • CAPTJG Daniel STIGLICH, HMS Valkyrie

For their heroic above and beyond duration and quality of volunteer service to MantiCon 2018, the following personnel are awarded the QUEEN’S BRAVERY MEDAL:

  • SCPO Adam DAVIS, HMS Excalibur
  • CAPTSG Brian HORTON, HMS Intrepid
  • LTJG Ross PROSSER, HMS Valkyrie
  • RADM Jon STOUT, 1st Fleet

For their timely assistance during medical emergencies at MantiCon 2018, the following personnel are awarded the SURVIVOR’S CROSS:

  • LTSG Sam CONNAN, HMS Implacable
  • CPT William FARLEY, MarDet Medusa
  • LTSG Doug HENRY, HMS Drake
  • CAPTJG Bill KNIGHT, HMS Implacable
  • SMCPO Kathy RAU, GSN
  • COL Bryar NELSON, Mardet Invincible

Further awards will be issued at the next quarterly Admiralty awards.

I add my personal thanks to all personnel who helped make MantiCon 2018 memorable and successful!

The Tradition Lives!

WESTMARCH

” “
Issued by:
JOHN NEITZ, KCR, MC, DSO
Vice Admiral of the Red, RMN
Commanding Officer, 2nd Fleet
Earl of Westmarch

Second Fleet Order 1806-A

Second Fleet Order 1806-A

To: All TRMN personnel
From: Range Officer, 2nd Fleet Staff
Re: Marksmanship Awards for June 2018
GRYPHON FLEET ORDER 1806-A, 11JUN2018

By order of CO 2nd Fleet, the following marksmanship awards are issued effective 11 June, 2018:

PISTOL MARKSMAN CERTIFICATE

PO1 Ana Shirley, HMS Valkyrie
CPL David Isaak, HMS Samurai
RIFLE MARKSMAN CERTIFICATE

CAPTJG Jeremy Kittleson, HMS Unicorn
RIFLE SHARPSHOOTER:

CPO Paladin Meyer, HMS Merlin
LCPL Nicholas Willard, HMS Merlin
PISTOL EXPERT AWARD

CAPTJG Jeremy Kittleson, HMS Unicorn
” “
Issued by:
For VADM Westmarch:
KEVIN WALSH, NS
Senior Chief Petty Officer, RMN
Fleet Range Officer